KILIÇDAROĞLU: TÜM MESELE UYGULAMADA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde bir araya geldi

SİYASET 11.12.2020, 12:42
KILIÇDAROĞLU: TÜM MESELE UYGULAMADA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde bir araya geldiği insan hakları örgütleri yöneticilerine, “Hangimiz diyoruz İngiltere'de demokrasi yok çünkü İngiltere'nin bir anayasası bile yok diye? Ama İngiltere'nin gelenekleri var, töresi var, kuralları var, dolasıyla demokrasinin beşiği olarak adlandırılıyor. Tüm mesele uygulamada” diye seslendi.

İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Mazlum-Der, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Ortak Platformu, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilciliği ve Hak İnisiyatifi'nın katıldığı toplantı videokonferans yöntemiyle yapıldı. Toplantıya CHP lideri Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ile Parti Meclisi Üyesi Sevgi Kılıç da eşlik etti.

Toplantıda konuşan İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, 2018 Anayasa Değişikliği ile geçilen başkanlık sisteminin tek kişi yönetimine dayalı anti-demokratik bir model olduğunu ve insan hakları alanında düzenleme yapmayı zorlaştırdığını belirterek, "Bu yeni sistemi birçok arkadaşımız belirsizlik yaratan rejim olarak tanımlıyor çünkü yöneten tek bir kişi. O kişinin yönlendirmesiyle karşımıza ne çıkacağını bilmiyoruz. Yeni sistemde bakanlıklar zayıfladı. Artık kanun tasarısı hazırlayamıyor. Dolayısıyla bakanlıkların sivil toplum örgütleriyle birlikte hazırlamak istedikleri çalışmalar parti engeline takılıyor" değerlendirmesi yaptı.

YILMAZ: DÜNYA AÇISINDAN DA TALİHSİZ BİR NOKTADAYIZ

İnsan Hakları Gündemi Derneği Başkanı Özlem Yılmaz da başkanlık sisteminin yargısal denetimi saf dışı bıraktığını öne sürerek, "AYM üyelerini atama yetkisi, yargı bağımsızlığının tamamen aşınmış olması gibi şeyler, bizdeki başkanlık sistemini daha fazla otoriterleştiriyor. Sadece Türkiye değil dünya açısından da talihsiz bir noktadayız" dedi.

KILIÇDAROĞLU: TÜM MESELE UYGULAMADA

İnsan hakları örgütleri temsilcilerini dinleyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu ise şöyle konuştu:

"Yasalardan çok daha önemli olan, yargıda yargıcın vereceği vicdani kanaat. Hangimiz diyoruz İngiltere'de demokrasi yok çünkü İngiltere'nin bir anayasası bile yok diye? Ama İngiltere'nin gelenekleri var, töresi var, kuralları var dolasıyla demokrasinin beşiği olarak adlandırılıyor. Tüm mesele uygulamada. Uygulamadaki yargıç, savcı, polis yani devleti oluşturan organlar gerçekten hukuk içerisinde hareket ederlerse hiçbir sorun olmaz aslında. Yasa şöyle ya da böyle... Hiç önemli değil.”

Kaynak: Haberin Nabzı
Yorumlar (0)
hafif yağmur
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:49
Güneş 08:19
Öğle 13:19
İkindi 15:46
Akşam 18:08
Yatsı 19:33

Gelişmelerden Haberdar Olun

@