HALİÇ TERSANESİ 565 YAŞINDA

Dünyanın en eski tersanesi, 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan o günkü adı Tersane-i Amire olan Haliç Tersanesi’nin 565'inci kuruluş yıl dönümü törenle kutlandı.

GÜNDEM 11.12.2020, 22:08
HALİÇ TERSANESİ 565 YAŞINDA

 Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, “5,5 asırdan uzun zamandır ayakta olan, bu paha biçilmez mirasa sahip olma, koruma ve yaşatmanın haklı gurunu taşıyoruz” dedi.

Tersane-i Amire’den geriye kalan son tersane olan Haliç Tersanesi’nde, III. Selim tarafından 1790’da yaptırılan Kuru Havuz'un başında, Şehir Hatları AŞ çalışanlarının katıldığı bir tören düzenlendi. Törende ilk olarak Şehir Hatları AŞ Genel Müdürü Sinem Dedetaş, tersanenin yaş levhasını çaktı. 

“TARİHİ MİRASI YAŞATMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Kısa bir konuşma yapan Dedataş, tersanenin bütün hızıyla üretmeye devam ettiğini söyledi. Dedetaş, “Fatih Sultan Mehmet’in, İstanbul’u fethettikten iki yıl sonra kurduğu, 5,5 asırdan uzun zamandır ayakta olan, bu paha biçilmez mirasa sahip olma, koruma ve yaşatmanın haklı gurunu taşıyoruz. Burası aynı zamanda endüstriyel bir müze gibi. Çok eski ama hala çalışan makinelerimiz var. Üç kuru havuzu, iki gemi inşa kızağı, muazzam deneyimi ve birikimiyle sadece bizim gemilerimize değil, kurum dışı gemilere de bakım, tutum ve onarım hizmeti veriyoruz” diye konuştu.

EN YAŞLI EMEKLİYE TEŞEKKÜR PLAKETİ VERİLDİ

Törende, tersane emeklilerinden hayattaki en yaşlısı olan Dursun Bekçi’ye (81) ve 48 yıldır tersanede çalışan Mehmet Yazıcı’ya, Dedetaş tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Dedetaş, tersanenin doğum günü pastasını, Bekçi ve Yazıcı ile birlikte kesti. 

Kaynak: Haberin Nabzı
Yorumlar (0)
hafif yağmur
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:49
Güneş 08:19
Öğle 13:19
İkindi 15:46
Akşam 18:08
Yatsı 19:33

Gelişmelerden Haberdar Olun

@